آمپلی فایر TDA2050

آی سی tda2050 یک آمپلی فایرکلاس AB ، با کیفیت بالا و اعوجاج بسیار پایین می باشد که توسط شرکت ST طراحی و ساخته شده است .
این آمپلی فایر تک کانال می باشد و قابلیت ارائه توان حداکثر 50 وات به بار 4 اهمی را دارد . از ویژگی هایی که این آی سی آمپلی فایر را متمایز می کند قابلیت دریافت ولتاژ بالای ورودی نسبت به قیمت مناسب آن می باشد (آمپلی فایرهایی که ولتاژ بالای تغذیه دارند معمولا گران هستند) . برای راه اندازی این آی سی میتوان از تغذیه دوبل و هم چنین از تغذیه تکی استفاده کرد که خود یک مزیت به شمار می رود و گزینه های بیشتری برای طراحی در اختیار طراح قرار می دهد که در ادامه هر دو مدل شماتیک که توسط طراحان ما ساخته و صد در صد عملی تست شده در اختیارعلاقمندان قرار داده شده است .

حال به بیان برخی مشخصات آمپلی فایر می پردازیم که در دیتا شیت ذکر شده است :

 • توان بالای خروجی حداکثر 50 وات
 • ولتاژ عملکرد بالا حداکثر تا 50 ولت
 • قابلیت کارکرد با تغذیه دوبل و تک
 • اعوجاج بسیار پایین
 • محافظت در برابر اتصال کوتاه خروج به GND
 • محافظت در برابر اتصال کوتاه خروجی به Vcc
 • نداشتن پلاپ هنگام روشن شدن با طراحی مناسب
 • محاظفت در برابر گرم شدن بیش از اندازه

این آی سی کاربرد بسیار زیادی در ساخت آمپلی فایرهای با قدرت متوسط مثل دستگاه های سینمای خانواده دارد ، اما عدم استفاده از هیت سینک مناسب باعث سوختن سریع این آی سی می شود و این یکی تکنیک تجاری برای کوتاه کردن عمر دستگاهها می باشد که این مورد به وضوح در اسپیکرهای ارزان قیمت ساخت چین که در ایران مونتاژ می شوند دیده می شود ، اگر شما قصد دارید از این آی سی یا هر آمپلی فایری استفاده کنید ، استفاه از یک هیت سینک که بتواند گرمای آی سی یا ترانزیستور را به خوبی دفع کند عمر آی سی شما را افزایش خواهد داد.
بطور کل در آمپلی فایرها هر چقدر بتوانید گرما را به خوبی دفع کنید به همان اندازه عمر ترانزیستور های قدرت افزایش خواهد یافت و توان بیشتری نیز میتوانید به بلندگو ها انتقال دهید ، اگر به منحنی های ذکر شده در دیتا شیت ترانزیستورها مراجعه کنید یک نمودار قابلیت توان تلافاتی روی ترانزیستور با دما را نشان می دهد که باید در طراحی به آن دقت کرد ، به طور مثال یک نمونه از این نمودار که برای یک ترانزیستور معروف و با کیفیت مخصوص صوت به نام 2SC5200 هست را در شکل زیر ملاحظه می کنید :

همانطوری که ملاحظه می کنید بطور مثال اگر دمای بدنه ترانزیستور به 75 درجه سانتیگراد برسد توان قابل اتلاف روی ترانزیستور به 60 درصد توان قابل اتلاف روی 25 درجه سانتگیراد کاهش می یابد، توان قابل اتلاف این ترانزیستور در دمای 25 درجه 150 وات ذکر شده در نتیجه توان قابل اتلاف در دمای 75 درجه به 90 وات کاهش می یابد!!!

مدار فوق یک مدار کاملا عملی و تست شده با تغذیه دوبل با این آی سی را نشان میدهد . برای تغذیه یک ترانس دوبل در نظر گرفته شده که پس از یکسو سازی از دو خارن صافی برای ذخیره انرژی استفاده شده ، ظرفیت خازنها 2200 میکرو فاراد می باشد.
پایه های 1و2 ورودی های سیگنال ، پایه 5 تغذیه مثبت ، پایه 3 تغذیه منفی و پایه 4 خروجی این آی سی هستند.
گین این آمپلی فایر نسبت مقاومت R3 به مقاومت R2 که برابر 22 است می باشد ، برای کم یا زیاد کردن گین متناسب به سیگنال ورودی میتوان مقاومت R3 را کم یا زیاد نمود و به گین دلخواه دسترسی پیدا کرد.
خازنهای C5 و C6 را می توان از نوع پلی استر یا MKT در نظر گرفت که این خازنها حتی الامکان باید به آمپلی فایر نزدیک در نظر گرفته شوند . اگر از منبع DC برای تغذیه استفاده میکنید باز هم حتما از خازن در ورودی استفاده کنید زیرا نبود خازن موجب نویز و حتی ناپایداری در مدار خواهد شد.
همواره در نظر داشته باشید که ورودی آمپلی فایر را با یک مقاومت به زمین مدار متصل نمایید.(مقاومت R1)
همانطوری که ملاحظه می کنید مدار فوق بسیار ساده می باشد و برای عزیزانی که مایل هستند شروع به آموزش و ساخت آمپلی فایر کنند هم از لحاظ سادگی و هم قیمت بسیار مناسب می باشد.
خازن 22 میکرو فاراد برای جلوگیری از پلاپ هنگام روشن و خاموش شدن تعبیه شده و مقادیر بالاتر آن به دلیل افزایش صدی پلاپ توصیه نمی شود (پلاپ صدایی است که هنگام روشن و خاموش شدن آمپلی فایر به بلندگو ضربه می زند ، در آمپلی فایر های حرفه ای این صدا کاملا حذف شده است).
اگر بار خروجی شما 4 اهم می باشد ترانس دوبل 12 و اگر بار خروجی 8 اهم است ترانس دوبل 16 ولتی مناسب است.

در مدار فوق آرایش قطعات این آمپلی فایر برای راه اندازی با تغذیه تکی را ملاحظه می نمایید ، این آرایش برای زمانی که تغذیه دوبل در دسترس نیست طراحی شده ، خارن 1000 میکرو فاراد در خروجی مدار در نیم سیکل مثبت انرژی را در خود ذخیره میکنید و در نیم سیکل بعدی تخلیه می شود .
خوانندگان عزیز توجه داشته باشید که اعداد ذکر شده در دیتا شیت برای آی سی اورجینال ذکر شده است و اگر از آی سی های کپی استفاده می کنید همواره توان خروجی را کمتر از مقادیر پیشنهادی نگهدارید.

همچنین شما می توانید با استفاده از دو آی سی TDA 2050 و تغذیه دوبل مدار را بصورت بریج ببنیدید و به توان دو برابر روی بار 8 اهمی برسید ، توجه داشته باشید که در حالت بریج سیگنالهای ورودی به آمپلی فایر ها باید معکوس یکدیگر باشند و باری رسیدن به این مقصود حتما باید در پری آمپلی فایری جداگانه با استفاده از آمپ امپ یکی از سیگنالهای ورودی را معکوس کنید.
آی سی آمپلی فایر TDA2030 , TDA2040 نیز دقیقا مانند TDA2050 هستند ، تنها تفاوت آنها توانهای متفاوتی هست که برای آنها ذکر شده است ، TDA2050 قویترین آی سی این خانواده می باشد در نتیجه شما میتوانید این آی سی را بعنوان جایگزین دو آی سی دیگر قرار دهید.

6 thoughts on “آمپلی فایر TDA2050

 1. سلام خدمت شما من ۵ آیسی ۲۰۳۰ دارم میخوام آمپلی فایر مونو یا استریو همراه با ساب بسازم فقط بلد نیستم میشه راهنمایی کنید چطوری ببندم موازی یا سری؟

  1. سلام
   آی سی مثل ترانزیستور نیست بتونید با هم موازی کنید ، فقط میتونید دو تا آمپلی فایر جداگانه بسازید و بریج کنید

 2. خسته نباشید
  با ترانس دوبل 28 ولت میشه راه اندازی کرد ؟
  معمولا هر یه ای سی چقدر جریان میکشه ؟

  1. خیر ولتاژ این ترانس برای این آی سی بالاست . داخل توضیحات ولتاژ مناسب این آی سی نوشته شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *