آمپلی فایر ترانزیستوری

آمپلی فایر ترانزیستوری همراه با یکسو ساز و خازن های ورودی
یک نمونه آمپلی فایر ترازیستوری

در این پروژه ساخت یک مدار آمپلی فایر صوتی با قدرت 100 وات RMS را مورد بررسی قرار می دهیم. در ساخت این آمپلی فایر از ترانزیستور های پر قدرت 2SC5200 , 2SA1943 که ساخت شرکت توشیبا ژاپن هستند استفاده شده که می توان آنها را با ترانزیستور های دیگری همچون TIP35 , TIP36 جایگزین نمود. کیفیت و قدرت بالا همواره دغدغه طراحان و کاربران مدارت آمپلی فایر بوده است که شما می توانید با ساخت این آمپلی فایر از هر دو مزیت فوق بهره مند شوید.

توجه: ساخت این مدار برای دوستانی که در این زمینه مبتدی هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در این پروژه به بررسی یک مدار آمپلی فایر که توسط شرکت JBL طراحی شده است می پردازیم. در ساخت این پروژه از ترانزیستور های TIP35 , TIP 36 استفاده شده اما بدون هیچ تغییری می توان آنها را با ترانزیستور های 2S5200 , 2SA1943 جایگزین نمود ، این ترانزیستور ها از معروفترین ترانزیستور های صوتی می باشند و بدلیل داشتن پاسخ فرکانسی خطی مطلوب همواره در ساخت سیستم های HI-FI مورد استفاده قرار می گیرند.

امپدانس بلندگوهای پیشنهادی برای این مدار 4 اهم می باشد و می توان توان 100 وات RMS به بلندگو ها انتقال داد ، البته این مدار قابلیت اتصال به بلندگو های 8 اهمی و حتی 2 اهمی را نیز دارا می باشد اما باید ولتاژ تغذیه را متناسب با بلندگو در نظر گرفت تا موجب آسیب به آمپلی فایر یا بلندگو نشود.

توجه کنید که بسیاری از اعدادی که روی بلندگوها یا آمپلی فایر ها نوشته می شوند اعداد واقعی نیستید و اصطلاحات بازاری غیر واقعی می باشند ، بنابراین از توان بلندگویی که می خواهید به این مدار متصل کنید اطمینان حاصل کنید. بعنوان مثال روی یک بلندگوی میدرنج 6 اینچی که عدد 100 وات یا بیشتر ذکر شده هیچ گاه نمی تواند یک عدد واقعی باشد البته بعضی از بلندگوهای با کیفیت بالا توانایی تحمل این توان را دارند اما آنها نیز عدد ذکر شده را بصورت ماکزیمم بیان می کنند که دو برابر توان RMS می باشد ، یعنی یک بلندگوی 100 وات ماکزیمم در اصل 50 وات RMS می باشد !!!

نقشه مدار آمپلی فایر ترانزیستوری تست شده و عملی
مدار آمپلی فایر ترانزیستوری

مدار آمپلی فایر بالا یک آمپلی فایر صوتی در کلاس AB می باشد که ولتاژ تغذیه آن باید با یک منبع تغذیه دوبل تامین گردد. تغذیه دوبل 30 ولت DC برای یک بلندگوی 4 اهمی در راستای رسیدن به توان 100 وات ایده آل می باشد . برای بار 8 اهمی این ولتاژ را تا ولتاژ 40 ولت دوبل می توان افزایش داد.

استفاد از خازنهای انباره ورودی با ظرفیت حداقل 4700UF در ساخت این مدار ضروری می باشد. سیگنال ورودی مدار پس از عبور از مرحله پیش تقویت کننده که بصورت تفاضلی هستد (برای حذف نویز های مشترک از تقویت کننده تفاضلی استفاده می شود) به طبقه قدرت که یک تقویت کننده Complementary می باشد منتقل می شود. طبقه قدرت که از ترانزیستورهای TIP41, 2SC5200 در کنار TIP42 , 2SA1943 بصورت زوج دارلینگتون بسته شده اند تشکیل شده است که این قسمت توان مورد نظر ما را تامین خواهد نمود.
برای تغییر گین این مدار می توان مقاومت R20 را تغییر داد.

کیفیت بالای مدار فوق این اطمینان را به شما می دهد که در بازه فرکانس 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز اعوجاج کمتر از 0.05% را داشته باشید ، که این اعوجاج یک عدد ایده آل برای آمپلی فایر می باشد که همراه با قدرت بالای این مدار صدای بسیار مطلوبی را در خروجی به شما ارائه خواهد نمود.

معرفی و بررسی انواع کلاس های آمپلی فایر

https://tehranelectronic.com/2022/09/25/%d8%a2%d9%85%d9%be%d9%84%db%8c-%d9%81%d8%a7%db%8c%d8%b1/

دقت داشته باشید که از یک هیت سینک مناسب برای دفع گرمای ترانزیستور ها استفاده کنید ، قرار دادن عایق سیلیکونی بین ترانزیستور و خنک کننده برای جلوگیری از اتصال الکتریکی بین ترانزیستور ها الزامی می باشد و حتما باید از خمیر سیلیکون مرغوب برای انتقال بهتر گرما استفاده کرد تا دمای بدنه ترانزیستور از حد جاز تجاوز نکند . در شکل زیر نحوا اتصال مناسب ترانزیستور به بدنه نمایش داده شده است. از نکاتی که خیلی می تواند در خنک کردن کمک کننده باشد قرار گرفتن پره های هیت سینک به صورت عمودی می باشد تا بتوانند گرمای خاصله را به خوبی دفع نمایند . شما میتوانید از یک ولوم برای کنترل حجم صدای ورودی استفاده نمایید.

نحوه درست اتصال ترانزیستور ها به هیت سینک همراه عایق سیلیکون آغشته به خمیر سیلیکون
نحوه اتصال ترانزیستور ها به هیت سینک
حالت ایده آل قرار گرفتن هیت سینک آلومینیومی برای دفع عالی گرما
نحوه ایده آل قرارگرفتن هیت سینک

برای راه اندازی مدرات آمپلی فایر حتما از یک منبع تغذیه که جریان کنترل شده دارد استفاده نمایید ، چون اتصال ترانس در مرحله اولیه تست این خطر را بهمراه دارد که اگر مشکلی در ساختار مدار شما وجود داشته باشد منجر به سوختن قطعات مدار شما بشود ، اما وجود یک منبع تغذیه که جریان آنرا کم کرده اید از آسیب رساندن به پروژه شما جلوگیری خواهد نمود. برای جلوگیری از آسیب دیدن مدار در هنگام اتصال کوتاه می توان از مدارت جانبی استفاده کرد که سعی میکنیم در یک مقاله جداگانه به تشریح آن بپردازیم.

در پایان خوشحال می شویم بتوانیم پاسخگوی سوالات و شنونده نظرات شما باشیم. علاقمندانی که خواستار شماتیک این مدار بصورت فایل هستید نظرات خود در مورد این مقاله و پیشنهادت خود را بیان کنند ، شماتیک به ایمیل این دوستان ارسال خواهد شد . علاقمندان حتی میتوانند این آمپلی فایر را بر روی فیبر سوراخدار مونتاژ کنند اما نیاز به تجربه بالایی دارد.

2 thoughts on “آمپلی فایر ترانزیستوری

 1. سلام من یه اسپیکر خانگی دارم یه مدت که صداش در نمیاد همه ایتم هاش کارمیکنه ولوم بلوتوث و همه چیش کارمیکنه ولی صداش در نمیاد پشتت چندتا ای سی اس ام دی داره که داغ میکنه که ای سی صداهست و امروز پل دیود ورودی و ترانزیستور اصلی c5198 و a1948 داغ میکنه مشکلش کجاست لطفا شماتیکشو برام ارسال بفرمایید که اگه بتونم مشکلشو برطرف کنم ای سی اس ام دی ش هم ۴۵۵۸و pt 2399 هست

  1. سلام
   طراحی همه آمپلی فایر ها یکسان نیست که ما بتونیم مدارش رو براتون ارسال کنیم
   مشکل رو نمیشه با این توضیحات متوجه شد باید آمپلی فایر باز بشه وبررسی بشه
   دلیل داغ کردن آمپلی فایر آسیب دیدن قطعات یا جریان کشی بیش از اندازه از آمپلی فایر هستش
   اما معمولا ترانزیستور های قدرت خروجی بیشتر آسیب میبینن که این آسیب ممکنه به ترانزیستورهای طبقه قبل هم وارد شده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *