مشاهده اسپیکر های حرفه ای با رنگ پیانویی

 

اسپیکر پیانویی

 

آمپلی فایر TDA7377


این آی سی یک آمپلی فایر صوتی با کیفیت 4 کاناله ساخت شرکت ST می باشد ، برای هر کانال یک ورودی مجزا در نظر گرفته شده است که میتوان آنها را به صورت جداگانه یا موازی کردن با یکدیگر استفاده کرد که در ادامه انواع آرایشهای قابل اجرا را توضیح میدهیم

مشخصات کلی آمپلی فایر TDA7377 :

 • 2*35 وات در صورت بریج بودن خروجیها
 • 4*10 وات
 • نیاز به حداقل المانهای جانبی
 • بدون نیاز به خارنهای بوت استرپ
 • بهره داخلی ثابت 26db
 • دارای پایه stand-by
 • محافظت در برابر اتصال کوتاه خروج به GND
 • محافظت در برابر اتصال کوتاه خروجی به Vcc
 • محافظت در برابر اضافه بار
 • نداشتن پلاپ هنگام روشن شدن
 • محافظت در برابر گرم شدن بیش از اندازه
 • حداکثر ولتاژ تغذیه 18Vdc
 • حداثر اعوجاج 0.3% در حالت بریج و توان خروجی 10 وات

بلوک دیاگرام آی سی به صورت زیر می باشد

از مدار داخلی به وضوح مشخص است که این مدار دارای 4 آمپلی فایر مجزا از هم میباشد . همواره در طراحی با این آی سی باید توجه داشت خروجی های OUT1 , OUT3 معکوس خروجی های OUT1 , OUT2 هستند یعنی خروجی 2و4 معکوس سیگنال ورودی را تقویت به پایه خروجی منتقل میکنند ، یعنی اگر ما به هر 4 ورودی یه سیگنال مثلا سینوسی وصل کنیم در خروجی 1 و 3 همان شکل موج و در خروجی 2 و 4 شکل موج با 180 درجه اخلاف فاز را دریافت می کنیم. از این ویژ گی میتوان برای بریج کردن خروجی ها استفاده نمود.


پایه 7 برا حالت SY-BY در نظر گرفته شده در حالت عادی باید پایه ST-BY با یک خازن و مقاومت به ولتاژ ورودی متصل می شود و برای فعال نمودن آن باید این پایه را به زمین متصل نمود. اگر این پایه به زمین متصل شود دیگر سیگنالی به خروجی منتقل نشده و صدایی در خروجی شنیده نخواهد شد.

حال به نحوه انواع آرایش های آمپلی فایر TDA7377 میپردازیم

1- چهار ورودی و چهار خروجی

همانطوری که ملاحظه مینمایید 4 ورودی با خازن 220nf به پایه های ورودی متصل شده استفاده هدف از قرار دادن این خازنها برای جلوگیری از رسیدن ولتاژ DC به مدار آمپلی فایر می باشد. از آنجایی که این مدار تنها یک تغذیه مثبت دارد باید از خازن الکترولیت 2200uF در خروجی استفاده نمود. در نیم سیکل مثبت خازن شارژ و در نیم سیکل منفی داخل ترانزیستر خروجی دشارژ میشود. در آی سی هایی با منبع تغذیه دوبل نوسانات بین سطح بالا و پایین صفر انجام می شود اما در آمپلی فایرهای با تغذیه تکی سطح نصف ولتاژ ورودی بعنوان سطح مبدا در نظر گرفته می شود و نوسانات سیگنال صوتی بالا و پایین این سطح انجا میشود البته با بریج کردن خروجی های می توان خارن را از خروجی حذف نمود.

 

1- دو ورودی و دو خروجی

در این حالت پایه های 4 و5 که را با یک خازن به یک کانال ورودی متصل میکنیم از آنجایی که خروجی این دو کانال معکوس هم می باشند یعنی 180 درجه اختلاف فاز دارند با وصل کردن کردن بلندگو بین دو خروجی می توان از حالت بریج این آمپلی فایر استفاده نمود و به توان بیش از دو برابر در حالت سینگل دست یافت . برای دو کانل دیگرهم مطابق همین توضیحات صادق می باشد.

3-سه ورودی و سه خروجی

این حالت معمولا برای زمانی استفاده می شود که ما یک سیگنال استریو را برای راه اندازی یک جفت باند و یک ساب ووفر استفاده می کنیم. پایه های 4 و 5 مطابق شکل برای اتصال به منبع صوتی و خروجی این دو کانال پایه های 1 و 2 می باشند . برای ورودی دو کانال دیگر ابتدا باید یک جمع کننده قبل از خازن در نظر گرفت تا سیگنالهای استریو با یکدیگر جمع شوند و یک سیگنال که تمامی فرکانسها های دو کانال را شامل میشود به پایه 11 و 12 منقل شود . در صورتی که خروجی بریج به ساب ووفر متصل میشود باید از یک فیلتر پایین گذر نیز استفاده نمود تا از رسید فرکانسهای بالا به ووفر جلوگیری نمود.

 


از ویژگی های مطلوب این آمپلی فایر نداشتن پلاپ هنگام روشن و خاموش شدن است ، در بعضی آمپلی فایرها هنگام روشن و خاموش نمودن دستگاه آمپلی فایر ضربه ای به بلنگو وارد میکند که به آن پلاپ گفته میشود اما شرکت ST در مدار داخلی این آی سی این مشکل را مرتفع نموده است. فشرده کردن المانها داخل یک پکیچ علاوه برا اینکه حجم مدار و نیاز به المانهای جانبی را کاهش میدهد در فضای مورد نیاز برای طراحی صرف جویی شده و PCB کوچکتری میتوان طراحی نمود و ضمنا نویز در مدار به شدت کاهش می باید.

مطابق شکل فوق مدار داخلی این مدار به گونه ای است که اگر خروجی به زمین مدار اتصال کوتاه یا اضافه بار تحمیل شود ترانزیستورهای قبل از مرحله قدرت از هدایت ترانزیستورهای خروجی می کاهند در نتیجه سطح ولتاژ منتقل شده به خروجی کاهش یافته از آسیب دیدن آی سی جلوگیری به عمل می آید.

18 thoughts on “معرفی آی سی TDA7377

 1. سلام. از توضیحاتتون واقعا تشکر میکنم.
  یک سوال داشتم، اینکه پایه SVR که شماره ۱۰ میشه کارش چیه؟
  روی پخشهای فابریک ام وی ام ۳۱۵ مشکلی که هست اینه که وقتی سیستم روشن میشه صدا نویز داره و به مرور زمان و گرم شدن این آمپلی فایر، نویز برطرف میشه. و چیزی که من متوجه شدم وقتی این نویز هست با لمس پایه ۱۰ که SVR هست نویز برطرف میشه.

  1. سلام
   پایه شماره 10 اطلاعاتی از عملکرد آی سی در مواردی مانند اتصال کوتاه ، برش شکل موج ، پروتکت حرارتی و… را در اختیار ما قرار میده برای دریافت اطلاعات بیشتر می تونید به دیتا شیت آی سی مراجعه بفرمایید
   راجع به پخشی که گفتید اطلاعی نداریم ولی در طراحی درست هیچ نویزی نباید موجود باشه فهمیدن علت نویز نیاز به بررسی مدار داره

 2. سلام و احترام.آیا این قطعه خراب باشه صدا هم قطع میشه؟منظورم اینه که این قطعه آی سی صدا هستش؟

  1. سلام
   بله این قطعه یک آمپلی فایر صوتی هست و خراب بشه طبیعتا صدایی در خروجی نخواهید داشت

  1. سلام
   اگر مطابق شماتیک متصل کنید
   بلندگوی اول بین پایه های 1(مثبت) و 2 (منفی)
   بلندگوی دوم بین پایه های 15(مثبت) و 14 (منفی)

 3. سلام.
  خیلی ممنونم از اموزشی که دادین بسیارجالب .شیرین وکامل بود.من که واقعا لذت بردم.
  درضمن اگه امکانش هست میشه درموردترانزیستور۱۹۴۳و۵۲۰۰هم توضیحاتی بدین ونقشه ساخت یه امپلی کم هزینه بااین ترانزیستورهابزارید.ممنون

  1. خواهش میکنم .
   بله حتما یک مدارترانزیستوری هم معرفی و نقشه آن در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت

 4. آفرین به شما که بدون خساست و با دانش خوب آموزشهای عالی میدین.
  دلم نیومد ازتون تشکر نکنم و از سایت خارج بشم، ممنون از اینهمه توجه در تدریس و آموزش تا محصول با کیفیت تولید بشه. آفرین

   1. سلام باید سیگنال ورودی رو با اسیلوسکوپ بررسی کنید ببینید سیگنال با چه سطحی به آی سی میرسه سپس به نسبت گین مدار اگر تقویت نداشتید یا اشکال از آی سی هست یا المانهای جانبی خوب متصل نشدن یا معیوب هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *